Internet według Jacka Żakowskiego

pt, Sie 7, 2009

Internet, Webhosting

Internet według Jacka Żakowskiego

Cenzurować czy pozostawić wolnym? Jacek Żakowski w dzisiejszym Poranku Radia Tok FM pokazał, że całkowicie mu nie pod drodze ze zrozumieniem współczesnego internetu.

Kilka dni temu media obiegła wiadomość, że Dorota Świeniewicz, polska siatkarka, postanowiła zakończyć reprezentacyjną karierę z powodu presji internautów. Powodem tej decyzji miały być agresywne komentarze, kierowane pod jej adresem w internecie.

Temat tez został dziś wzięty „na tapetę” przez Jacka Żakowskiego w Poranku Radia Tok FM. Przyznam, że byłem zaskoczony opiniami, które zaprezentował prowadzący program, jednocześnie próbując je narzucić swoim rozmówcom. Dziennikarz, którego osobiście bardzo cenię, m.in. za jego teksty w „Polityce”, przedstawiał tezy, które w prostej linii prowadzą do cenzury internetu. Prezentował przy tym jakikolwiek brak zrozumienia tego elektronicznego medium. Przykro było słuchać, kiedy pan Żakowski porównywał sieć do płotu, na którym pojawiają się wulgarne napisy.

Jakość debaty publicznej, prowadzonej na łamach portali internetowych, pozostawia wiele do życzenia – z tym nie zamierzam polemizować. Ale obarczanie pracujących w online’owych mediach dziennikarzy odpowiedzialnością za rozmowy toczone pod ich publikacjami zakrawa już na śmieszność. Oczywiście bez dwóch zdań nie należy akceptować wszystkiego, co pojawia się w sieci. To prowadzi do anarchii. Jednakże internet jest pierwszym medium, w którym każdy ma równe prawa, każdy może wziąć udział w interesującej go debacie.

A jakość tej debaty? Tak jak jakość przytoczonego kilka razy na antenie komentarza „Czemu Kaczyński nie broni Polski, tylko liże rowa ukraińskim nacjonalistom?”, jest odbiciem jakości komentujących, tak samo zasiadający w Sejmie wybrańcy narodu są pigułką naszego społeczeństwa. Narzekania na posłów nie spowodują likwidacji Sejmu, w związku z tym internetowi frustraci nie mogą stać się przyczyną założenia kagańca internautom. Warto o tym pamiętać, szczególnie w kontekście opublikowanego niedawno przez „Politykę” raportu na temat polskich internautów. Sieć jest taka, jaką stworzą ją ludzie, dopasowuje się do nich i ewoluuje wraz z nimi. A my wciąż niestety jesteśmy na wczesnym etapie ewolucji.

Poniżej zapis rozmowy Jacka Żakowskiego z Michałem Olszewskim (Gazeta.pl) i Piotrem Olechniewiczem (Interia.pl).

, , , , , , , , ,

2 Responses to “Internet według Jacka Żakowskiego”


Trackbacks/Pingbacks

  1. Superb website

    […]always a big fan of linking to bloggers that I love but don’t get a lot of link love from[…]…

  2. Cool sites

    […]we came across a cool site that you might enjoy. Take a look if you want[…]…