Medium, które idzie po władzę

Medium, które idzie po władzę

Rok 2009 dobiega końca, jest to więc dobry okres na rozpoczęcie podsumowań. Interaktywnie.com wydało kolejny – po „Użyteczność w Internecie” – raport, pt. „Media Online”. Tym razem zajęliśmy się analizą mediów internetowych, ich potencjału marketingowego oraz zmian, jakie zachodziły w sieci w ciągu ostatnich miesięcy.

Co z tego wszystkiego wynikło? Przede wszystkim potwierdził się oczywisty fakt, że internet rośnie w siłę i już żadne inne medium nie jest w stanie powstrzymać tego marszu w kierunku dominacji. Cały rok 2008 zamknął się dla internetu 33 proc. wzrostem – największym w porównaniu z prasą, radiem i telewizją. Danych za 2009 rok jeszcze nie ma, ale prognozy CR Media Consulting S.A. mówią o dalszym, choć wolniejszym niż w 2008 roku wzroście – ma on wynieść około 16 proc.

Ostatnie miesiące, które upływały pod znakiem kryzysu, to również czas weryfikacji modeli biznesowych domów mediowych, klientów, ale również i wydawców. Niższe, niż pierwotnie zakładane poziomy budżetów przeznaczonych na sieć wpłynęły na zaostrzenie walki o pieniądze klientów. Domy mediowe skupiały się przede wszystkim na uatrakcyjnianiu swojej oferty, odpowiadając na zgłaszane przez klientów potrzeby, które dotyczyły m.in. weryfikacji efektów z przeprowadzonych działań.

Powszechne staje się również łączenie formatów w podwójne lub potrójne – pojawiły się m.in. Triple Billboardy. Inne formaty, które pojawiły się w mijającym czasie, to Halfpage (300×600), GigaBanner (300×800), Mega Billboard (980×200) czy Wideboard (940×300).

Rok 2009 to w polskiej reklamie online również czas odkrywania nowych możliwości, jakie dają serwisy społecznościowe oraz blogi. Szczególnie ta druga kategoria eksplorowana była nadzwyczaj intensywnie, m.in. dzięki powstaniu dwóch platform – Blogvertising i AdTaily. Obydwa systemy dają możliwość monetyzacji treści tworzonej przez internautów, a z punktu widzenia reklamodawców – dotarcia do niezwykle atrakcyjnych grup docelowych.

Kolejny trend ostatnich miesięcy to upowszechnienie się targetowania behawioralnego, które z niszowej usługi, jaką początkowo było, przekształciło się w element kampanii, o który pyta już coraz więcej reklamodawców, planujących budżety swoich kampanii.

Oprócz tego w raporcie opisaliśmy sytuację domów mediowych w coraz bardziej „online’owej rzeczywistości”, odkryliśmy kilka kart związanych z negocjowaniem rabatów oraz spojrzeliśmy krytycznym okiem na skuteczność różnych rodzajów działań marketingowych w sieci.

Zapraszam do lektury. Streszczenie raportu oraz sama publikacja dostępne są w serwisie interaktywnie.com.

, , , , , , , , , , , , , , ,

Comments are closed.